13 lutego 2025 miało miejsce w naszej szkole spotkanie z panem Janem Wolnikiem, przedstawicielem Koła Łowieckiego "Młody Leśnik" w Brynku. Uczniowie naszej szkoły otrzymali słodkie upominki za udział w akcji "Zbieram żołędzie dla zwierząt leśnych". Pan Jan wygłosił krótką prelekcję na temat lasu. Pani Dyrektor podziękowała za przeprowadzą akcję. Nastąpiła wymiana podziękowań i zachęcenie wszystkich do udziału w następnej zbiórce żołędzi.
"Zbieram żołędzie dla zwierząt leśnych"
- 6
BEZPIECZNE FERIE 2025
Spotkanie z Policjantami: Bezpieczne Ferie i Bezpieczeństwo w Internecie
Dnia 14 lutego, uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu z funkcjonariuszami policji, które dotyczyło tematów niezwykle istotnych w okresie ferii zimowych – „Bezpieczne Ferie” oraz „Bezpieczeństwo w Internecie”.
Podczas spotkania dzieci miały szansę dowiedzieć się, jak unikać niebezpiecznych sytuacji zarówno na stokach narciarskich, jak i podczas codziennych zabaw zimowych. Policjanci omówili zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, wskazali najważniejsze zasady korzystania z odzieży ochronnej, a także przypomnieli o odpowiedzialnym zachowaniu w kontaktach z nieznajomymi.
Ponadto, szczególną uwagę poświęcono bezpieczeństwu online. Funkcjonariusze przybliżyli uczniom zagrożenia związane z korzystaniem z Internetu oraz przekazali praktyczne wskazówki, jak chronić swoje dane osobowe, unikać oszustw internetowych i rozpoznać niebezpieczne zachowania w sieci.
Spotkanie było bardzo pouczające i przypomniało uczniom, jak ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa nie tylko w codziennym życiu, ale także podczas zabaw zimowych i korzystania z nowych technologii.
Serdecznie dziękujemy policjantom za cenne rady i czas poświęcony naszej szkole!
Smutek i złość – II moduł projektu czytelniczego zaliczony
Uczniowie klasy 3 zakończyli realizację II modułu Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Czytam z klasą lekturki spod chmurki” edycja VI, którego tematem przewodnim były emocje. Moduł II dotyczył dwóch ważnych uczuć: smutku i złości.
Dzieci zapoznały się z lekturą „Dziewczynka z parku” autorstwa Barbary Kosmowskiej, która stała się punktem wyjścia do rozważań na temat trudnych emocji. Po przeczytaniu książki uczniowie uzupełnili strony w LEKTURNIKU, a także wzięli udział w zabawie klasowej – „Kole fortuny” z pytaniami dotyczącymi treści lektury.
Kolejnym zadaniem było zaprojektowanie okładki do książki, co pozwoliło uczniom na twórcze wyrażenie swoich wrażeń i emocji związanych z przeczytaną lekturą.
Jako zadanie dodatkowe, dzieci wykonały niezwykłe „słoiczki pocieszenia” – małe, kolorowe słoiczki wypełnione wodą, brokatem i drobinkami, które mają pomóc w radzeniu sobie z emocjami. W chwili smutku potrząśnięcie takim słoiczkiem ma działać kojąco, pomagając uspokoić myśli i uczucia.
Projekt „Czytam z klasą” to nie tylko doskonała okazja do rozwijania umiejętności czytelniczych, ale także do nauki o emocjach i radzenia sobie z nimi w sposób kreatywny i praktyczny.
Gratulujemy uczniom zaangażowania i pięknych prac!
Akcja "Rusz się"
13 lutego bieżącego roku przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego wraz z koleżankami z VIII klasy przygotowały dla uczniów akcję "Rusz się !" Uczennice motywowały wszystkich do większej aktywności fizycznej każdego dnia, pokazując różnorodne ćwiczenia. Akcja miała na celu promowanie i kształtowanie umiejętności zachowań prozdrowotnych oraz pogłębianie świadomości zależności pomiędzy odpowiednim stylem życia a zdrowiem.
9
Jak skutecznie rozwijać myślenie logiczne u dzieci?
- 2
Czym jest logiczne myślenie? To umiejętność szybkiego i efektywnego wykorzystania wiedzy, którą się posiada, oraz zdolność do szybkiego przetworzenia i wyciągnięcia wniosków z danych, które widzimy i słyszymy. Dzięki umiejętności logicznego myślenia dziecko dochodzi do wielu wniosków samodzielnie i jest w stanie osiągać o wiele lepsze wyniki w nauce.
Czy można cwiczyć logiczne myślenie poprzez zabawę - oczywiście, że tak. Zachęcamy do przejrzenia galerii zdjęć :)
Dzień Bezpiecznego Internetu w przedszkolu
Obchody tegorocznego Dnia Bezpiecznego Internetu zrealizowano w naszej placówce 11 lutego. Z tej okazji w Gminnym Przedszkolu w Wojsce dzieci z młodszej i starszej grupy wzięły udział w zajęciach prowadzonych przez pedagoga, podczas których podjęty został temat hejtu, czyli obraźliwych, ośmieszających i agresywnych zachowań kierowanych w stronę innych osób. Dziś pojęcie to kojarzone jest nie tylko z mediami, ale także z funkcjonowaniem na co dzień. Przykre sytuacje wśród dzieci zdarzają się coraz cześciej, dlatego należy uświadamiać podopiecznych, że nikt nie ma prawa ich krzywdzić, a za niewłaściwe zachowania ponosi się konsekwencje. "Hejt to zło! Zatrzymaj to!" - przywołane hasło wielokrotnie wybrzmiało dzisiaj z ust naszych milusińskich.
Dzień Bezpiecznego Internetu 2025
"To staje się z nami, gdy źle jesteśmy traktowani. W środku czujemy się okropnie, ale często tego nie pokazujemy. Skrzywdzenie kogoś zajmuje minutę. Ale czasami naprawa tego zajmuje całe życie. Uważaj na słowa."
Nauczyciel do dzieci
611 lutego 2025r. obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). Ten dzień ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego oraz świadomego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.
Z okazji obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu, nasza szkoła zorganizowała specjalne wydarzenie mające na celu podniesienie świadomości uczniów na temat zagrożeń, jakie mogą wystąpić w Internecie. W ramach obchodów odbyła się pogadanka dotycząca problematyki hejtu w sieci, która zwróciła uwagę na szkodliwość i konsekwencje tego zjawiska. Uczniowie mieli okazję wysłuchać prelekcji, która pomogła zrozumieć, jak ważne jest odpowiedzialne korzystanie z Internetu oraz jak radzić sobie z negatywnymi zjawiskami, takimi jak cyberprzemoc.
Dodatkowo, zaprezentowana została multimedialna prezentacja, która omówiła mechanizmy powstawania hejtu w Internecie oraz wskazała praktyczne sposoby unikania i reagowania na tego typu sytuacje. Mamy nadzieję, że wydarzenie to przyczyni się do budowania bezpiecznej i pełnej szacunku przestrzeni online dla wszystkich użytkowników Internetu.
Na koniec głos zabrała Pani Dyrektor Monika Ziob, która w przystępny sposób przekazała uczniom ważną wiedzę dotyczącą hejtu, zniesławiania, zniewagi, ogadywania, itp. w niezwykle prosty sposób. Pokazała uczniom jabłko, a następnie poprosiła uczniów, aby głośno je "obrazili". W ten sposób w kierunku uniesionego jabłka zostały skierowane słowa: "jesteś głupie", "jesteś brzydkie", "jesteś grube", "nie lubię cię", "jesteś beznadziejne", "jesteś ofermą", "jesteś biedne", itp. Przy każdym z tych słów Pani Dyrektor uderzała jabłkiem o podłogę. Na koniec zapytała uczniów, czy w wyglądzie jabłka coś się zmieniło. Wszyscy uczniowie stwierdzili, że nie. I tak też było! Na zewnątrz jabłko się wcale nie zmieniło, nadal było piękne i czerwone. Jednak Pani Dyrektor wytłumaczyła wszystkim uczniom, że choć na zewnątrz jabłko się nie zmieniło, to pod skórką owoc został cały okaleczony, co uczniowie mogli zobaczyć po jego obraniu. Następnie Pani Dyrektor dodała, że tak samo jest z człowiekiem. Słowa na zewnątrz człowieka nie zmieniają, jego skóra się nie zmieniła, ale ranią go, "obijają" od wewnątrz, doprowadzając do jego "zniszczenia". Pani Dyrektor wielokrotnie podkreśliła, że słowa potrafią ranić, a brutalne wpisy internetowe coraz częściej doprowadzają młodych ludzi do depresji, a nawet prób samobójczych. Czemu hejtujemy, obrażamy, zniesławiamy, znieważamy, odbieramy ludziom szacunek, dobre imię, umniejszamy zasługi… Może dlatego, że tak nam wygodnie, a może dlatego, że po prostu zazdrościmy, a może dlatego, że boimy się, żeby ktoś nie okazał się od nas lepszy, ładniejszy, modniejszy, weselszy, może boimy się, że ktoś odbierze nam pozycję lidera, a może dlatego, że po prostu ktoś nam po ludzku zwrócił uwagę na niewłaściwe zachowanie i to nas zdenerwowało…A może … No właśnie powody mogą być różne, ale wszystkie „niszczą” człowieka. Dlatego na koniec Pani dyrektor podkreśliła, że poprzez nasze codzienne działania, reagowanie na hejt w pozytywny sposób, wspieranie osób dotkniętych agresją, promowanie szacunku kultury możemy zmienić społeczne normy i stopniowo eliminować hejt z naszego życia.
Dzień w stylu lat 90'
Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego w dniu 6 lutego bieżącego roku przenieśliśmy się w czasie do lat 90tych. Było bardzo wesoło, kolorowo i tanecznie. Proszę spojrzeć jakie stroje wyczarowali nasi uczniowie. Myślimy, że Rodzice też świetnie się bawili podczas ich przygotowywania. Uczniowie zobaczyli również jak wyglądał walkman czy kaseta magnetofonowa.
21
Rekrutacja do Gminnego Przedszkola w Wojsce
wzor-nr-1-Deklaracja_o_kontynuacji.pdf
wzor-nr-2-Wniosek_o_przyjecie_dziecka_do_przedszkola_2025-2026.pdf
wzor-nr-3-oswiadczenie-o-wielodzietnosci-1738324618(1).pdf
wzor-nr-4-oswiadczenie-o-samotnym-wych-dziecka.pdf
wzor-nr-5-oswiadczenie-rodzicow-o-pobieraniu-nauki(1).pdf
wzor-nr-6-zamieszkanie-i-rozliczanie-pdof.pdf
wzor-nr-7-uczestnictwo-kandydata-w-ubieglorocznej-rekrutacji.pdf
wzor-nr-8-oswiadczenie-o-szczepieniach(1).pdf
wzor-nr-9-oswiadczenie-o-uczeszczaniu-rodzenstwa-do-przedszkola(1).pdf
wzor-nr-10-oswiadczenie-o-dochodzie-na-osobe-w-rodzinie-dziecka(1).pdf
Zarzadzenie-wojta-Gminy-Tworog.pdf
GP_potwierdzenie_woli_przyjecia_do_Gminnego_Przedszkola_w_Wojsce.pdf
Prosimy o zapoznanie się z zarządzeniem Wójta Gminy Tworóg
Dzień w stylu lat 90'
Rusza rekrutacja do klasy I
Szanowni Rodzice,
zapraszamy do składania dokumentów rekrutacyjnych dla uczniów klasy I w roku szkolnym 2025/2026. Proces rekrutacji rozpoczyna się 3 marca 2025 r. Prosimy o uważne zapoznanie się z zarządzeniem Wójta Gminy Tworóg, w którym sprecyzowane zostały terminy rekrutacji oraz kryteria dodatkowe dla uczniów spoza obwodu szkoły, z Zarządzeniem Dyrektora SP w Wojsce oraz pobranie stosownych załączników. Wypełnione dokumenty można składać w sekretariacie Szkoły Podstawowej w Wojsce, ul. Szkolna 12 w dniach od 3 do 10 marca w godzinach od 7.00 do 15.00.
Serdecznie zapraszamy.
Zarzadzenie-wojta-Gminy-Tworog.pdf
wzor-nr-1-zgloszenie-do-klasy-I.pdf
wzor-nr-2-oswiadczenie-o-miejscu-zamieszkania.pdf
wzor-nr-3-wniosek-rodzica-poza-obwodem-do-I-_klasy.pdf
wzor-nr-4-wniosek-dziecka-6-letniego.pdf
wzor-nr-5-oswiadczenie-rodzenstwo-ta-sama-szkola.pdf
wzor-nr-6-oswiadczenie-o-uczeszczaniu-rodzenstwa-do-przedszkola.pdf
wzor-nr-7-oswiadczenie-o-nalezytej-opiece.pdf
wzor-nr-8-oswiadczenie-o-uczeszczaniu-rodzenstwa-do-przedszkola.pdf
wzor-nr-9-klauzula_informacyjna_RODO_rekrutacja_i_nauka.pdf
Terminy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych
W załączniku przekazujemy:
1. Terminy przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego i postępowania uzupełniającego na terenie województwa śląskiego, w tym terminy składania dokumentów:
a) do klas pierwszych publicznych szkół ponadpodstawowych, tj. do czteroletniego liceum ogólnokształcącego, pięcioletniego technikum oraz trzyletniej branżowej szkoły I stopnia i klas wstępnych w publicznych szkołach ponadpodstawowych na rok szkolny 2025/2026 – załącznik nr 1,
29.01.2025 Dzień Składanki i Łamigłówki oraz Międzynarodowy Dzień Puzzli
- 2
W związku z obchodzonym w dniu dzisiejszym Dniem Składanki, Łamigłówki oraz Międzynarodowym Dniem Puzzli uczniowie klasy 3 podejmowali najróżniejsze zadania. Uczniowie sami podejmowali decyzję o kolejności rozwiązywania zadań, metodach, a wszystko to na zasadach zdrowej rywalizacji. Uczniowie z zajęć wyszli uśmiechnięci, gdyż zakończeniem rywalizacji była gra w: "Powódź i suszę", której uczniowie nie tylko wykazali się sprawnością fizyczną, ale również sprytem, logicznym myśleniem, ale także przypomnieli sobie o zasadach fair play.
A czy wiecie, że rozwiązywanie składanek i łamigłówek uczy logicznego myślenia, rozwija kreatywność oraz wyobraźnię. Układanie puzzli również ma pozytywny wpływ na nasz mózg. Łamigłówki, kodowanie, układanie puzzli świetnie rozwijają koncentrację oraz stymulują obszary odpowiedzialne w umyśle za logiczne myślenie. Dopasowując do siebie poszczególne fragmenty, ćwiczymy wytrwałość, koncentrację, cierpliwość, a także precyzję. Układanie puzzli to doskonałe ćwiczenie mózgu, gdyż podczas składania pojedynczych elementów do pracy pobudzone zostają obie półkule – zabawa ta ma charakter działań logicznych i analitycznych. Używamy przy tym wyobraźni. Zwiększa to wydajność komórek nerwowych, lepiej je odżywia. Układanie puzzli odgrywa niebagatelną rolę w kształtowaniu tzw. pamięci roboczej. Zmusza pamięć do aktywnego przetrzymywania informacji co do odnalezionych już elementów, a także zapamiętywania, jakie puzzle należy w danym momencie odnaleźć. Składanie puzzli obrazkowych sprzyja również widzeniu przestrzennemu. Zdolność ta jest ważna dla rozwoju umiejętności matematycznych i logicznych, zresztą zadań o charakterze matematycznym podczas dzisiejszej rywalizacji było całkiem sporo, uczniowie dodawali, odejmowali, mnożyli dzielili, a nawet rozwiązywali zadania z treścią. Zabawa puzzlami to również doskonałe przygotowanie do nauki czytania i pisania. Warto więc poświęcić im trochę czasu.
I my, w 3 klasie mieliśmy dziś ku temu dobrą okazję, a przy okazji świetne się bawiliśmy i duuuuużo powtórzyliśmy zagadnień z podstawy programowej :)
Zmiana terminu
Szanowni Państwo,
z przykrością informujemy, że w związku z nadal utrzymującą się wysoką absencją naszych uczniów, pracowników pedagogicznych i niepedagogicznych jesteśmy zmuszeni przełożyć nasze wydarzenie o jeszcze jeden tydzień, tj. na 7 lutego 2025.
Życzymy wszystkim dużo zdrowia.
Prezentacja dla Rodziców - bezpieczne ferie
Wyróżnienie
Miło nam poinformować, że nasz uczeń Mateusz Kaszuba zdobył wyróżnienie w tegorocznym Powiatowym Konkursie Plastycznym na Bombkę Choinkową w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim. Do konkursu nadesłano 127 bombek. Jury oceniło bombki choinkowe wg następujących kryteriów:
dobór i wykorzystanie materiałów;
samodzielność i estetyka pracy;
pomysłowość i oryginalność,
wkład pracy dziecka.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Zmiana terminu Rodzinnego Kolędowania
W związku z bardzo dużą absencją naszych uczniów, informujemy, że termin Rodzinnego Kolędowania zostanie przeniesiony na 31 stycznia 2025.
Zachęcamy do zapoznania się z filmem
Warsztaty fizyczno-chemiczne
17 stycznia 2025 r. uczniowie klas 1-8 mieli okazję uczestniczyć w warsztatach fizyczno - chemicznych. Celem warsztatów było: rozbudzanie u dzieci ciekawości oraz nauczenie obserwacji, myślenia przyczynowo - skutkowego, przewidywania efektów oraz wyciągania właściwych wniosków z przeprowadzonych doświadczeń, eksperymentów i zjawisk przyrodniczych, wykorzystanie wiedzy chemicznej i produktów spożywczych w praktyce życia codziennego, rozwijanie zainteresowań naukowych, wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów, stymulowanie rozwoju dziecka – przygotowanie go do samodzielności i współpracy.
14
Archiwum Aktualności