Wydarzenia z życia biblioteki 2024/2025
Szkolny Konkurs Recytatorski kl I-III
Z inicjatywy biblioteki szkolnej oraz nauczycieli klas 1-3 zorganizowano Jesienny Szkolny Konkurs Recytatorski dla uczniów klas młodszych. Celem konkursu było propagowanie poezji dziecięcej, rozbudzanie wrażliwości na piękno poezji oraz upowszechnianie kultury żywego słowa wśród dzieci, jaki i rozwijanie umiejętności recytatorskich. Wszyscy uczniowie klas młodszych mieli możliwość wystąpić przed publicznością, ucząc się przełamywać tremę. Recytowali wiersze znanych dziecięcych autorów, m. in. Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Doroty Gellner czy Agnieszki Frączek. Mogli pochwalić się przy tym umiejętnościami aktorskimi, wcielając się w postacie z wierszy. Niektórzy mieli ciekawe stroje i rekwizyty. Jury w składzie: nauczyciele klas 1-3 i Pani Dyrektor Monika Ziob, przyznali następujące miejsca w kategorii poszczególnych klas, oceniając dykcję, opanowanie pamięciowe oraz interpretację.
Tak prezentują się wyniki:
Klasa I
1 miejsce - Hanna Widera
2 miejsce – Gabriel Kaschuba
3 miejsce – Pola Stemerowicz
Wyróżnienie – Piotr Zdrzałek
Klasa II
1 miejsce – Karol Krok
2 miejsce – Filip Molenda
3 miejsce – Laura Feber
Wyróżnienie – Kinga Kandziora
Klasa III
1 miejsce – Aleksandra Golec
2 miejsce – Amelia Biwo i Fabian Stanaszek
3 miejsce – Karol Kamiński i Beniamin Świtała
Wyróżnienie – Tymoteusz Górka, Bianka Kaszuba, Lena Van Den Beuken
Radość i szczęście – I moduł projektu zaliczony
Uczniowie klasy 3 zrealizowali I moduł Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego wspierającego rozwój czytelnictwa „Czytam z klasą lekturki spod chmurki” edycja VI – „Świat pełen emocji”. Moduł dotyczył takich emocji jak radość i szczęście.
Tym razem uczniowie, zaczytani w lekturze „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”, udali się w podróż do Afryki. Śledzili losy niezwykłego lekarza, który potrafi rozmawiać ze zwierzętami, dzięki czemu staje się ich najlepszym przyjacielem. Książka uczy dzieci wartości takich jak szacunek, przyjaźń, empatia i odpowiedzialność. Lektura pełna jest humoru, ciepła i mądrości. Inspiruje do budowania wartościowych relacji opartych na wzajemnym zrozumieniu i szacunku. Uczniowie opracowali i pokolorowali lekturnik. Pracując w grupach wykonali trójwymiarowy model wybranej sceny z lektury. Stworzyli również klasowy „Album radości”. Album zawiera karty każdego ucznia, które przedstawiają to, co jest dla nich radością. Dzięki pracom nad lekturą, uczniowie mieli okazję porozmawiać o takich emocjach jak szczęście i radość.
Międzynarodowy Dzień Książki, Dzień Postaci z Bajek
7 listopada obchodziliśmy w szkole Międzynarodowy Dzień Książki i Dzień Postaci z Bajek. Była to okazja do wyrażenia swojej kreatywności, a także przypomnienia sobie o wartościach zawartych w klasycznych opowieściach. Z tej okazji zaprosiliśmy do szkoły Panią Renatę Kościelny – bibliotekarkę pracującą w Bibliotece Gminnej w Tworogu. Pani Renata przybliżyła nam zawód bibliotekarza i przeczytała fragment książki. Zachęciła do czytania, podkreślając olbrzymią rolę książki i biblioteki szkolnej w życiu dzieci i młodzieży. Uczniowie przebrani za postacie z bajek mieli okazję wystąpić na czerwonym dywanie prezentując swoje, bajkowe przebrania. Jury wyłoniło zwycięzców w trzech kategoriach wiekowych.
W kategorii klas 4-6
I miejsce Maja Ogłaza
II miejsce Maja Grzybek i Małgorzata Pawłowska
III miejsce Oliwia Guzdek i Wiktor Wojda
W kategorii klas 7-8
I miejsce Dastin Szkolik
wyróżnienie Igor Bykalski
W kategorii klas 1-3
Równorzędne nagrody za najlepsze przebrania dla następujących uczniów:
Klasa 1: Zofia Jonecko, Zuzanna Kandziora, Jan Puchowski, Hanna Świerk, Hanna Widera, Pola Stemerowicz, Natalia Ziaja, Piotr Zdrzałek,
Klasa 2: Bruno Lata, Laura Feber, Filip Molenda, Julian Helisz, Kinga Kandziora, Karol Krok, Dominik Respondek,
Klasa 3: Amelia Biwo, Hanna Gwiżdż, Karol Kamiński, Maria Pierończyk, Oliver Smith, Fabian Stanaszek, Beniamin Świtała, Witold Zwolenik.
Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!
Październik Miesiącem Bibliotek -spotkanie autorskie
Międzynarodowy projekt edukacyjny „CZYTAM Z KLASĄ Lekturki spod chmurki”
Od października 2024r. uczniowie klasy II rozpoczęli przygodę z kolejną edycją międzynarodowego projektu edukacyjnego „CZYTAM Z KLASĄ Lekturki spod chmurki” wspierającą rozwój czytelnictwa w roku szkolnym 2024/2025. Projekt ma na celu rozbudzanie u uczniów ciekawości literackiej, rozwijanie aktywności czytelniczej oraz doskonalenie czytania ze zrozumieniem Tegoroczna edycja pod kryptonimem ŚWIAT PEŁEN EMOCJI stanie się zabawą, dzięki której, poprzez czytanie, dzieci będą odkrywać tajemnice radzenia sobie z emocjami
-
NARODOWE CZYTANIE 2024 (wrzesień 2024)
-
W dniu 25 września, odbyła się w naszej szkole ogólnopolska akcja " Narodowe Czytanie" dramatu Juliusza Słowackiego "Kordian", dla uczniów klas starszych. Klasa VIII przygotowała odpowiednią gazetkę, natomiast uczniowie klasy VII przygotowali występ. Po pogadance Pani Katarzyny Dróżdż, dotyczącej okresu historycznego, upadku powstania listopadowego i wielkiej emigracji, uczniowie dowiedzieli się, kiedy powstało dzieło i jakie zagadnienia porusza. Następnie uczniowie klasy VII odczytali Prolog utworu i jedną ze scen dramatu z podziałem na role.
-
-
Czytamy z Sercem c.d (wrzesień 2024)
-
„Czytamy z sercem” to ogólnopolska akcja edukacyjna, która promuje czytelnictwo oraz wiedzę na temat serca. Organizowana jest przez Fundację Serce Dziecka skierowana jest do szkół i bibliotek. Celem akcji jest nie tylko promocja literatury, ale także szerzenie wiedzy o budowie i funkcjonowaniu serca oraz propagowanie zdrowego stylu życia. W ramach akcji 25 września zaprosiliśmy pielęgniarkę p. Alicję Witek, która przybliżyła nam tematykę serca i przedstawiła prezentację na temat profilaktyki chorób serca. Uwieńczeniem tematyki było odczytanie przez panią pielęgniarkę „Bajki o sercu” jako nawiązanie do „Głośnego Czytania” i „Czytania z Sercem”. W dniu dzisiejszym w akcji czytania uczestniczyła cała społeczność uczniowska naszej szkoły. W nawiązaniu do tego wydarzenia uczniowie w klasach angażują się również w „sercowe” prace plastyczne, które umieścimy na gazetkach.
-
-
-
Głośne Czytanie- Czytamy z Sercem (wrzesień 2024)
-
“Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”. A. Saint-Exupery
Za nami pierwszy etap udziału w akcji „Czytamy z sercem” organizowanej z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania i Światowego Dnia Serca. Na początek zaprosiliśmy do akcji przedszkolaków. W piątek 20 września uczniowie klas I-III udali się barwnym pochodem do przedszkola zabierając własnoręcznie zrobione serca. Na placu zabaw p. Magda przeczytała uczniom i przedszkolakom bajkę o Szewczyku Dratewce, który miał bardzo dobre serce i potrafił pomóc owadom i zwierzętom. Historia koncentruje się na wnętrzu bohatera, jego emocjach i uczuciach. Uczy wrażliwości na otaczający nas świat i uważności na potrzeby innych istot.
-
-