„Nietypowa LEKCJA WYCHOWAWCZA”
8 listopada w godz.: 17-22 odbył się wieczór filmowy a zarazem LEKCJA WYCHOWAWCZA dla klasy VI. Przypomnijmy, iż inicjatorem wieczorów filmowych jest nasza Germanistka: mgr Grażyna Nierychło, która od kilku lat co roku organizuje wieczory filmów w różnym języku.
Tym razem wieczór filmowy miał inny wymiar… Podczas wieczoru wyświetlone zostały dwa filmy. Pierwszy: „Pif paf jesteś trup” Guy-ego Ferlanda…
…Trevor Adams (Ben Foster) był wzorowym uczniem szkoły średniej, ale niestety niezbyt popularnym wśród kolegów. Rok temu, chcąc się zemścić na znęcającej się nad nim drużynie futbolowej, zagroził wysadzeniem bomby na terenie szkoły. Dziś wszyscy przyglądają mu się z lękiem i obrzydzeniem. Szczególnie boją się go rodzice i nauczyciele, ale i większość uczniów obawia się tego, co Trevor mógłby zrobić. Akceptuje go tylko nowa szkolna koleżanka, Jenny (Jane McGregor). Trevor zaczyna też cieszyć się popularnością wśród grupy wyrzutków. Grupa rywalizuje z innym szkolnym ugrupowaniem i gdy przemoc nasila się Trevor staje się głównym podejrzanym, nawet w sprawach, z którymi nie ma nic wspólnego. Nauczyciel Val Duncan (Thomas Cavanagh) jest jednym z niewielu, którzy próbują zrozumieć chłopaka i mu pomóc. Główny bohater marzy by zostać filmowcem i wszędzie nosi ze sobą kamerę. Zgłasza się w końcu do Duncana, by pomógł mu zrobić jego pierwszy krótkometrażowy film. Nauczyciel proponuje Trevorowi udział w przygotowywanej przez uczniów kontrowersyjnej sztuce „pif paf jesteś trup”. Chłopak ma zagrać ucznia, który zabił swoich szkolnych kolegów. Nie wiadomo jednak czy dojdzie do premiery przedstawienia, bo szkolnej społeczności nie podoba się jej temat, a przede wszystkim obsada…
Po pierwszym filmie odbyła się dyskusja tematyczna oraz warsztaty przygotowanie specjalnie dla klasy VI J
Drugi film to: „Nasza klasa” Ilmara Raag. I znów obraz szkolnej klasy, która to znalazła sobie jednego „kozła ofiarnego”.
Opowieść o zatrważającej rzeczywistości szkoły publicznej. Szesnastoletni Joosep (Pärt Uusberg) pada ofiarą swoich sadystycznych kolegów, których denerwuje jego cichy sposób bycia i introwertyczna natura. Jednym z jego prześladowców jest nowy w szkole, śmiały i przystojny Kaspar. Chłopak początkowo ulega presji nowego otoczenia, ale z czasem staje po stronie Joosepa i razem z nim niesie piętno klasowego ostracyzmu. Pewnego dnia Kaspar i Joosep postanawiają wszystko zmienić...
Film Raaga nie jest jedynie społecznym studium problemów dorastania, ale uniwersalnym obrazem ciemnej strony ludzkiej natury, która pod wpływem stresu i silnych emocji może okazać się nieobliczalna…
Pierwszym i najważniejszym celem była integracja klasy. Następnymi.. nie mniej ważnymi pokazanie do czego doprowadzić może zwykłe „dogadywanie”, wyśmiewanie, obrażanie.. i czasem niewinne żarty..
Filmy te powinien zobaczyć KAŻDY RODZIC.. oraz każdy uczeń.. i nie po to by myśleć, iż w naszej szkole nie ma tak brutalnych aktów przemocy.. ale aby pomyśleć co mogę zrobić by mi i mojemu otoczeniu.. MOJEJ KLASIE było lepiej..
Nie bądźcie obojętni na krzywdę innych… REAGUJCIE!!!.. nie reagując sami stajecie się OPRAWCAMI…
zdjęcia w albumie 2013.11.08 wieczór filmowy