29 kwietnia uczniowie klas 1-3, zaopatrzeni w worki na śmieci i rękawice, wyruszyli już po raz drugi pozbierać śmieci w miejscowości Wojska. Pokonaliśmy odcinki ulic Powstańców Śląskich, Szkolnej, Kolonii Ameryka oraz Zakładowej aby zebrać śmieci wyrzucane na pobliskie pobocza. Jak zwykle, odpadów było wiele i po raz kolejny zauważyliśmy, iż niektórzy nie wyrzucają śmieci do odpowiednich pojemników, co bardzo nas zasmuciło. Uradowaliśmy się jednak tym, że mogliśmy chociaż po części zadbać o środowisko w najbliższym otoczeniu. JESTEŚMY EKO!
Aktualności - życie szkoły
Sprzątanie świata ulicami Wojski
- 18
Strach i odwaga- III moduł projektu czytelniczego zakończony
- 7
Uczniowie, biorący udział w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym wspierającym rozwój czytelnictwa "Czytam z klasą lekturki spod chmurki", zakończyli III moduł. Tym razem omawialiśmy emocje strachu i odwagi na podstawie lektury "Mania, dziewczynka inna niż wszystkie". Jako zadanie dodatkowe każdy uczeń napisał list do swojego strachu, opisując, czego się boi i jak zamierza ten strach pokonać ( przy okazji powtórzyliśmy pisanie listów :) Następnie stworzyliśmy swoje tarcze odwagi, na których napisaliśmy lub narysowaliśmy rzeczy, które dodają nam odwagi (ulubione cytaty, obrazy, słowa piosenek) Tarcze zawiesiliśmy w klasie, aby zawsze chroniły nas przed strachem.
Marzec i kwiecień w świetlicy szkolnej:)
- 79
Kolejne miesiące roku szkolnego upłynęły naszym Świetliczakom jak zwykle ciekawie i pracowicie. Dzieci po raz kolejny pokazały swoją kreatywność budując niezwykłe budowle z kloków czy rysując całe miasta na tablicy. Planszówki, gry karciane, zabawy z chustą Klanzy czy tunelem animacyjnym jak zwykle urozmaicały nam czas.
Już na początku marca pogoda pozwoliła nam na pierwsze dłuższe wyjścia na plac zabaw i boisko. Odnaleźliśmy też pierwsze oznaki wiosny czyli przebiśniegi. Na zajęciach świetlicowych dzieci rozmawiały o wiośnie, jej zwiastunach i charakterystycznych cechach. W ramach projektu „Świetliczaki na tropie…” Świetliczaki poznały Legendę o Liczyrzepie, oglądali liczne mapy Karkonoszy oraz broszury i książki związane z Duchem Gór. Wirtualnie odwiedziliśmy Hutę Szkła „Julia” w Piechowicach oraz oglądnęliśmy najpiękniejsze kamienie szlachetne. Na koniec uczniowie tworzyli własne bransoletki z różnych koralików i kamyków. Z okazji Dnia Motyla dzieci wykonały piękne przestrzenne prace oraz oglądały filmy i prezentacje dotyczące tych niezwykłych owadów. Uczniom najbardziej podobał się pomysł ze zrobieniem obrazu z użyciem makaronu. Efekt pracy Świetliczaków można podziwiać na drzwiach naszej świetlicy😉 18 marca obchodziliśmy w świetlicy Dzień Mózgu. Z tej okazji zrealizowaliśmy kolejne zadanie z innowacji „Aktywne Świetliczaki”, w ramach którego Świetliczaki przygotowały szereg zagadek, łamigłówek, krzyżówek i innych aktywności, które następnie spakowaliśmy i dostarczyliśmy do dzieci ze świetlicy w Tworogu, Potępie, Tarnowskich Górach, Zbrosławicach, Wielowsi i Miedarach. Niezwykle miło nam było dostać odpowiedzi od uczniów ze świetlicy w Potępie i Zbrosławicach, którzy przygotowali dla nas dyplom, podziękowania i kartki Wielkanocne😊 Kolejną akcją w ramach innowacji „Aktywne Świetliczaki” było włączenie się świetlicy w ogólnopolską akcję GigaLaurka dla Strażników Lasów. Nasze Świetliczaki stanęły jak zwykle na wysokości zadania i stworzyły piękne laurki w podziękowaniu za trud jaki strażacy i leśnicy wkładają w ochronę lasów przed pożarami. Tzw. GigaLaurkę stworzoną ze wszystkich nadesłanych prac będzie można zobaczyć już 29 maja na stronie Strażników Lasów.
Kwiecień zaczęliśmy od realizacji zadania „Legenda o Bazyliszku”. Uczniowie oglądali bajkę o Bazyliszku, uczyli się wiersza oraz rysowali na kartce swoje własne wyobrażenie o Bazyliszku. Największe wrażenie jednak zrobił stworzony przez nas Bazyliszek z materiałów recyklingowych, w którego przygotowanie zaangażowali się wszyscy uczniowie świetlicy. Nasz ciekawy stwór znalazł swoje miejsce w holu szkoły. Z okazji Dnia zdrowia wykonywaliśmy różne ćwiczenia, graliśmy w gry i zabawy ruchowe. Dzieci układały sportowe figury z kolorowych patyczków oraz stworzyły sportowców, którzy mają zachęcać uczniów do wszelkich aktywności sportowych. W ramach projektu „Świetliczaki na tropie” poznaliśmy także bajkę japońską „Kwitnąca Wiśnia”. Uczniowie oglądali prezentację przedstawiającą zasady zachowania w Japonii, nauczyli się grać w „Ganchanko” oraz wykonali obrazy kwitnących wiśni za pomocą patyczków do uszu. Świetliczaki ochoczo włączyły się także do Akcji Żonkile, wykonując kwiaty z papieru dla upamiętnienia powstania w getcie warszawskim. Nie zabrakło oczywiście w naszej świetlicy akcentów Wielkanocnych. Uczniowie nie tylko chętnie kolorowali wielkanocne pisanki, ale także zrobili kurki z kolorowego papieru. Z kurek z origami, które ozdobiły nasze parapety uczniowie zaimprowizowali nawet wyścigi, które okazały się emocjonującą zabawą😊 Na koniec rozmawialiśmy o naszej Planecie i zagrożeniach związanych z zanieczyszczeniem środowiska, a dzieci wykonały piękny krajobraz związany z obchodami Dnia Ziemi.
Nasza szkoła w Akcji Żonkile – pamiętamy
16 kwietnia 2025 r. nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w Akcji Żonkile, organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN z okazji rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Żółty żonkil stał się symbolem pamięci o tych wydarzeniach oraz wyrazem szacunku dla wszystkich, którzy walczyli o godność i wolność.
Tego dnia uczennice klasy 8 od samego rana przypinały żółte żonkile wszystkim wchodzącym do szkoły – uczniom, nauczycielom i pracownikom, przypominając o znaczeniu tego dnia. Uczniowie klas 5, 6 i 7 uczestniczyli w specjalnych zajęciach edukacyjnych poświęconych historii powstania w getcie warszawskim oraz wartościom, takim jak odwaga, solidarność i pamięć.
Udział w Akcji Żonkile to dla naszej społeczności nie tylko lekcja historii, ale także ważne ćwiczenie empatii i refleksji nad przeszłością.
2
Wycieczka do Aquadromu – relaks, ruch i integracja
14 kwietnia 2025 roku uczniowie klas 4, 5 i 7 naszej szkoły wzięli udział w wycieczce do aquaparku Aquadrom w Rudzie Śląskiej. Wraz z opiekunami spędzili aktywnie czas, korzystając z licznych atrakcji wodnych, które nie tylko sprawiły im wiele radości, ale też pozytywnie wpłynęły na kondycję fizyczną.
Wyjazd był doskonałą okazją do integracji uczniów z różnych klas, wspólnej zabawy i budowania relacji w miłej, sportowej atmosferze. Tego typu wyjazdy przypominają, jak ważna dla zdrowia i prawidłowego rozwoju młodych ludzi jest aktywność fizyczna – szczególnie w formie, która łączy przyjemne z pożytecznym.
Wszyscy wrócili zadowoleni i pełni energii, czekając na kolejne wyjazdy!
Życzenia Wielkanocne
Powiatowy Konkurs Wiedzy o Ziemi Tarnogórskiej
W dniu 16 kwietnia bieżącego roku odbyła się już VII edycja Powiatowego Konkursu Wiedzy o Ziemi Tarnogórskiej. W kategorii klas I-III praca plastyczna uczennicy klasy I Zofii Jonecko zdobyła wyróżnienie. W konkursie wiedzy Milena Kurcz oraz Jakub Ciągwa z klasy VIII zdobyli IV miejsce. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
Sukces w Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy Ogólnej!
- 10
Z przyjemnością informujemy, że 11 kwietnia 2025r w naszej szkole odbył się Międzyszkolny Konkurs Wiedzy Ogólnej "Bystrzaki z Naszej Paki". W wydarzeniu wzięli udział uczniowie klas trzecich z kilku szkół podstawowych, którzy zmierzyli się z pytaniami z różnych dziedzin – od przyrody i matematyki, po język polski, historię, muzykę i zagadki logiczne. Uczestnicy wykazali się imponującą wiedzą, refleksem i umiejętnością pracy pod presją czasu.
Z radością ogłaszamy, że:
🥇 I miejsce zdobył Karol Kamiński – uczeń naszej szkoły,
🥈 II miejsce – Paweł Aleksy ze Szkoły Podstawowej w Tworogu,
🥉 III miejsce – Nikodem Grudziński z ZSP w Boruszowicach.Serdecznie gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom konkursu! Dziękujemy opiekunom i nauczycielom za przygotowanie uczniów, a naszym gościom za wspólnie spędzony czas. Już nie możemy się doczekać kolejnej edycji!
Sukces w Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim!
- 2
Z ogromną radością informujemy, że Aleksandra Golec i Fabian Stanaszek z klasy III oraz Karol Krok z klasy II reprezentowali naszą szkołę 10 kwietnia w Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim Szkół Podstawowych w Boruszowicach.
Z dumą ogłaszamy, że Aleksandra Golec zdobyła I miejsce w konkursie, zachwycając swoją interpretacją utworu i wrażliwością recytatorską! 🎉📚
Celem konkursu było: rozwijanie wrażliwości na piękno języka polskiego, kształtowanie umiejętności interpretacji tekstów literackich, zachęcanie dzieci do czytania i obcowania z literaturą, promowanie młodych talentów oraz rozwijanie pasji recytatorskich.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom świetnych występów i dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły! 👏
Światowy Dzień Zdrowia
Światowy Dzień Zdrowia obchodzony corocznie 7 kwietnia, stanowi inicjatywę Światowej Organizacji Zdrowia i ma na celu zwrócenie uwagi na kwestie zdrowotne. Tegoroczne hasło – „Zdrowe początki, pełna nadziei przyszłość” – podkreśla znaczenie dbania o zdrowie od najwcześniejszych lat życia oraz konieczność inwestowania w zdrową przyszłość kolejnych pokoleń. Z tego powodu w szkole we wszystkich klasach odbyły się prelekcje pani higienistki Alicji Witek. Tematem przewodnim spotkania były choroby zakaźne. Omówiono m.in.: przeziębienia i grypę, ale również inne zakaźne choroby. Celem spotkania było przekazanie wiedzy potrzebnej do dbania o zdrowie własne i najbliższych jako najlepszy sposób ochrony przed wirusami i bakteriami. Mycie rąk to prosty i skuteczny sposób by zatrzymać rozprzestrzenianie się zakażeń. Uczniowie klasy VI przygotowali gazetkę edukacyjną.
Nagrody w konkursach wiosennych
- 27
4 kwietnia odbyło się wręczenie nagród za wiosenne konkursy, które odbyły się w ostatnim czasie w naszej szkole.
Jednym z nich był konkurs plastyczny pt. „Portret Pani Wiosny”. Organizatorami konkursu były p. Marta Biadun i p. Katarzyna Dróżdż. Głównym celem konkursu było promowanie kreatywności i zdolności plastycznych uczniów. Komisja konkursowa brała przede wszystkim pod uwagę samodzielność wykonania danej pracy. A oto wyniki:
I miejsce: Emilia Kaszuba kl.I
II miejsce: Hanna Świerk kl.I
III miejsce: Maja Biwo kl. I
Wyróżnienia:
Mateusz Kaszuba kl.IV
Hanna Gwiżdż kl.III
Lena Van Den Beuken kl.III
A oto wyniku pozostałych konkursów, które odbyły się w naszej szkole:
Konkurs: "Mistrz Tabliczki Mnożenia":
I miejsce Szymon Szlachta
II miejsce Wiktor Jonecko
III miejsce Łukasz Bieniek
Konkurs "Odblaskowa moda":
Klasy I-III
I miejsce Aleksandra Golec
II miejsce Lena Van Den Beuken
III miejsce Hanna Widera i Jan Salamon
oraz wyróżnienia: Milena Wojda i Maja Biwo
Klasy IV-VIII
I miejsce Maja Ogłaza
II miejsce Emilia Stanaszek i Wiktor Wojda
III miejsce Karolina Świętek i Dastin Szkolik
oraz wyróżnienie: Aleksandra Mazalik
Konkurs plastyczny "Bądź widoczny - noś odblaski"
I miejsce Jan Salamon
II miejsce Natan Sołga
III miejsce Natalia Taraszczuk
oraz wyróżnienia Oliwia Guzdek, Natalia Gładysz i Kinga Piaścik.
Szczególne wyróżnienie dla uczniów klasy II za plakat zbiorowy.
Konkurs plastyczny "Liczba PI"
I miejsce Mateusz Kaszuba
II miejsce Julia Jaworek
III miejsce Amelia Helisz
Konkurs "Mistrz Liczby PI" - Mistrzynią okazała się Maja Ogłaza zapamiętując 100 cyfr.
Konkurs "Mistrz słodkości Liczby PI"
I miejsce Paulina Jonecko
II miejsce Maja Ogłaza
III miejsce Jakub Kniejski i Karol Kniejski
oraz wyróżnienia Martyna Szczepanek i Karolona Świętek
Serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.
Zapraszamy na konsultacje
Dzień Otwarty
Zapraszamy do fotorelacji z Dnia Otwartego, który odbył się 3 kwietnia 2025r dla przyszłych pierwszoklasistów. Był zwiedzanie szkoły, wspólna zabawa, zajęcia ruchowe, plastyczne i językowe. Uczniowie klas VII i VIII przygotowali przedstawienie "Czerwony Kapturek" . Do zobaczenia we wrześniu!
16
Dzień bez plecaka
3 kwietnia Samorząd Uczniowski zorganizował Dzień Bez Plecaka. "No backpack day" to wyjątkowa akcja, która zagościła już w wielu polskich szkołach. W tym dniu uczniowie przyszli do klasy bez tradycyjnych plecaków i tornistrów, jednak nie mogło zabraknąć żadnej rzeczy, która zwykle w takim plecaku znajduje swoje miejsce. To był prawdziwy popis kreatywności naszych uczennic i uczniów.
28
Wycieczka przyrodnicza do Nadleśnictwa w Brynku.
- 36
2 kwietnia uczniowie klas 1-3 odwiedzili pobliskie Nadleśnictwo Brynek. Podczas wycieczki pan leśniczy opowiadał o lesie i ciekawostkach z nim związanych, w tym o dzikich zwierzętach zamieszkujących bliskie nam tereny. Jedną z atrakcji było uczestnictwo w ciekawych warsztatach przyrodniczych podczas, których uczniowie mieli za zadanie rozpoznawać kształty liści drzew, ślady dzikich leśnych zwierząt oraz ich nazwy w oparciu o nietypowe pomoce dydaktyczne w postaci pieczątek i figurek. Nie zabrakło również spaceru po lesie, gdzie mogliśmy zaobserwować przyrodę wczesną wiosną oraz uczestniczyć w specjalnie przygotowanym konkursie na świeżym powietrzu. „Ruch to zdrowie” – tak powiedział pan leśniczy i zaprowadził nas na plac zabaw, gdzie mogliśmy pobiegać i zaczerpnąć ruchu i zabawy pośród uroków lasu. To nie koniec! W lesie czekała na nas kolejna niespodzianka, była to Baba Jaga, mieszkająca w leśnym domku obok, którego przechodziliśmy podczas spaceru. Widzieliśmy też helikopter gaśniczy. Na koniec spotkaliśmy się przy grillu i poczęstowali pieczonymi kiełbaskami, które przygotował dla nas również pan leśniczy. Serdecznie dziękujemy Nadleśnictwu Brynek za piękną wycieczkę pośród uroków przyrody i Państwu Ziaja za pyszne jedzonko na wycieczce.
Szkolenie z pierwszej pomocy
1 kwietnia 2025r. wszyscy uczniowie naszej szkoły wzięli udział w szkoleniu z pierwszej pomocy, które poprowadził wykwalifikowany ratownik medyczny, a zarazem nasz absolwent, pan Tobiasz Janiga. W czasie spotkania zrealizowane zostały zagadnienia z doradztwa zawodowego, podczas prelekcji wyjaśniającej, jak wygląda praca ratownika medycznego i jaką wybrać ścieżkę kształcenia, aby uprawiać ten zawód. Celem edukacyjnym zajęć pierwszej pomocy przedmedycznej było zapoznanie uczestników zajęć z podstawowymi zasadami udzielania pierwszej pomocy, wykształcenie poczucia odpowiedzialności za siebie i innych, uwrażliwienie na krzywdę drugiego człowieka, a przede wszystkim zaszczepienie idei niesienia bezinteresownej pomocy. Ratownik medyczny przekazał cenną wiedzę na temat postępowania w sytuacjach zagrożenia życia. Uczniowie nauczyli się, jak prawidłowo wezwać pogotowie ratunkowe, jak zachować się w nagłych przypadkach oraz mieli okazję przećwiczyć resuscytację na manekinach i obsługę defibrylatora. Serdecznie dziękujemy panu Tobiaszowi za niezwykle wartościowe zajęcia!
7
UWAGA KONKURS!
Zapraszamy wszystkie klasy do udziału w konkursie!
Prima aprilis w nasze szkole :)
Archiwum Aktualności