Nagłówek
Wydarzenia z życia biblioteki 2023/2024
Narodowe Czytanie 2023 "Nad Niemnem"
Narodowe Czytanie 2023 "Nad Niemnem"
Z inicjatywy polonistów i bibliotekarza szkolnego 20 września 2023r. przeprowadzono w naszej szkole akcję: Narodowe Czytanie. W tym roku wybranym dziełem była powieść „Nad Niemnem”. Jej fragment, legendę „ O Janie i Cecylii” odczytali uczniowie klasy VII. Następnie rozdano wszystkim obecnym konkursowe krzyżówki, rebusy i diagramy. W wydarzeniu wzięła udział cała społeczność naszej szkoły.
Ogólnopolska Akcja Czytelnicza “Czytamy z sercem”
Ogólnopolska Akcja Czytelnicza “Czytamy z sercem”
29 września obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Głośnego Czytania i Światowy Dzień Serca. Obydwa wydarzenia połączyła Ogólnopolska Akcja Czytelnicza “Czytamy z sercem”, do której dołączyła nasza szkoła. Głównym celem akcji jest promocja wśród uczniów literatury i czytelnictwa, a także poszerzenie ich wiedzy na temat serca – budowy organu, jego funkcjonowania, chorób, symboliki i rozwijanie zdrowego stylu życia.
W akcji brali udział uczniowie klas 1-3. Uczniowie dowiedzieli się jak funkcjonuje serce i jak o nie dbać na podstawie „Bajki o sercu”. Potem na zajęciach plastycznych wykonali swoje serca, z którymi wyruszyli na „Spacer serc” ulicami naszej miejscowości. Dzięki tej akcji promowaliśmy czytelnictwo i zgłębiliśmy wiedzę na temat serca i zdrowego stylu życia.
MIĘDZYNARODOWY PROJEKT EDUKACYJNY "CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki"
Od 2 października 2023r. bierzemy udział w MIĘDZYNARODOWYM PROJEKCIE EDUKACYJNYM "CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki"
Tegoroczna edycja pod kryptonimem
NA TROPACH DOBROCZYNNOŚCI
stanie się świetną zabawą, dzięki której, poprzez czytanie,będziemy pielęgnować w dzieciach DOBROCZYNNOŚĆ.
Podpowiemy im, jak troszczyć się: ❤ o siebie, ❤ o innych, ❤ o wszystko, co je otacza.
Autor projektu: Honorata Szanecka - dyrektor i nauczyciel w Szkole Podstawowej w Klonowie.
Projekt wplata się w kierunki realizacji polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2023/2024.
W projekcie zrealizujemy między innymi:
Priorytet 2 Wspomaganie wychowawczej roli rodziny poprzez pomoc w kształtowaniu u wychowanków i uczniów stałych sprawności w czynieniu dobra.
Priorytet 6 Podnoszenie jakości wsparcia dla dzieci, uczniów i rodzin udzielanego w systemie oświaty poprzez rozwijanie współpracy wewnątrz- i międzyszkolnej
Priorytet 10 Wspieranie rozwoju nauki j. polskiego i oświaty polskiej za granicą oraz tworzenie stabilnych warunków do nauczania j. polskiego za granicą.
PARTNER PROJEKTU: Wydawnictwo MAC Edukacja,
PATRONAT HONOROWY: MEN
Wydawnictwo Dwukropek, Portal Niezbędnik Nauczyciela
CZAS TRWANIA PROJEKTU: od 2 października 2023 roku do 30 czerwca 2024 roku
CELE PROJEKTU:
- rozbudzanie u uczniów ciekawości literackiej,- rozwijanie aktywności czytelniczej, - doskonalenie czytania ze zrozumieniem oraz aktywnego słuchania, zachęcanie rodziców do czytania dzieciom, - pogłębianie wiedzy na temat dobroczynności, - kształtowanie u uczniów stałych sprawności w czynieniu dobra, - integracja zespołu klasowego, - współpraca placówek oświatowych z terenu całego kraju i zagranicznych szkół polonijnych, - wspieranie rozwoju nauki języka polskiego i oświaty polskiej za granicą.
Spotkanie z bajkami i baśniami
Spotkanie z bajkami i baśniami
23 października 2023r. odwiedziły naszą szkołę przedszkolaki w ramach cyklu spotkań z bajkami i baśniami. Na początku przywitała je dobra wróżka czytając bajkę „Królewna Śnieżka”. Następnie przedszkolaki odwiedziły bibliotekę jako miejsce, w którym można wypożyczać bajki i baśnie. Poznały pracę bibliotekarza. Odwiedziły naszą szkołę i w sali lekcyjnej obejrzały bajkę pt. ”Kot w butach”. Pełni wrażeń wrócili do przedszkola, gdzie zajmą się kolorowaniem postaci z poznanych bajek.
Detektywi z "Chmurki"
Czytam z klasą lekturki spod chmurki
Uczniowie klasy 2 przystąpili do projektu „Czytam z klasą lekturki spod chmurki”. Na dobry początek wysłuchaliśmy opowiadania o chmurce Tosi, a każdy uczestnik projektu przygotował swoją własną chmurkę.
Zainspirowani lekturą Grzegorza Kasdepke pt. „Detektyw Pozytywka” uczniowie założyli w swojej sali agencję detektywistyczną. Podczas realizacji tego projektu dzieci zaaranżowały biuro agencji, zgromadziły potrzebne rekwizyty, wykonały plakat reklamujący działalność oraz wizytówki. Mali detektywi z wielkim zaangażowaniem podeszli do rozwikłania każdej zagadki, z którą świetnie sobie poradzili, bawiąc się przy tym doskonale.
Anioły są wśród nas
Za nami pierwszy moduł , pod hasłem „Bądź dobry dla ludzi”, realizowany z lekturą „Detektyw Pozytywka” w ramach projektu „Czytamy lekturki spod chmurki”.
W pierwszej części oprócz przeczytania lektury:
- Wykonaliśmy klasową chmurkę oraz uzupełniliśmy lekturniki
- Zorganizowaliśmy sesję fotograficzną w ramach Agencji Detektywistycznej
- Przygotowaliśmy plakaty zachęcające do przeczytania lektury
- W nawiązaniu do Światowego Dnia Dobroci , przypadającego 13 listopada, zorganizowaliśmy klasową akcję „Anioły”
Każde dziecko napisało coś miłego na serduszkach wszystkich swoich kolegów i koleżanek w klasie. Następnego dnia każdy uczeń musiał, wylosowanej przez siebie osobie, podrzucić niepostrzeżenie coś miłego (karteczkę z rysunkiem, miłym słowem, wiersz, laurkę lub jakiś drobny gadżet)
Anioły są wśród nas (zobaczcie zdjęcia 😉) Są dyskretne, działają, opiekują się, wspierają i najważniejsze, że są. Życzliwość dodaje skrzydeł 😊
Bajki i baśnie z przedszkolakami
27 listopada 2023r. w ramach akcji „Spotkania z bajkami i baśniami” zawitała do przedszkola p. bibliotekarka. Po odczytaniu bajki „Mała Syrenka”, odbyła się rozmowa na temat ulubionych bajek. Zadaniem przedszkolaków było ułożenie bajkowych postaci z przygotowanych puzzli. Na zakończenie czekały jeszcze na dzieci bajkowe puzzle przy stolikach. Przedszkolaki pracowały tym razem w parach, bo zadanie było bardzo trudne, ale udowodniły, że świetnie sobie radzą.
Bądź dobry dla zwierząt- II moduł projektu CZYTAM Z KLASĄ
Od stycznia 2024 r. rozpoczynamy II moduł projektu edukacyjnego CZYTAM Z KLASĄ, który przebiega pod hasłem: "Bądź dobry dla zwierząt". Tym razem do swojego świata zaprosił nas Lampo, najbardziej niezwykły pies na świecie z lektury „O psie, który jeździł koleją”. Książka, oparta na faktach, opowiada o przyjaźni człowieka i psa. Wspaniała lektura dla dzieci. Uczy, czym jest szacunek dla zwierząt, pokazuje, jak dbać o swojego pupila, udowadnia, że zwierzęta czują i są mądre. Na początku zaprojektowaliśmy obrożę dla Lampo, aby już nigdy się nie zgubił. Lubimy czytać swoją lekturę. Dziś do szkoły każdy przyniósł coś co kojarzy mu się z przeczytaną książką :) Kreatywność naszych uczniów nie zna granic :)
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.
Z inicjatywy nauczycieli polonistów oraz bibliotekarza szkolnego, obchodziliśmy w naszej szkole 19 lutego 2024r. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji, na przerwach, uczniowie klas I-VIII mieli możliwość sprawdzenia swoich wiadomości i umiejętności w zakresie j.polskiego. Dla tych, którzy poprawnie wykonali zadania, czekały drobne, słodkie upominki.
Pasowanie na Czytelnika Biblioteki
Dnia 26 lutego 2024 roku odbyło się w naszej szkole pasowanie na czytelnika uczniów klasy I. Celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz systematycznego rozwijania umiejętności czytania.
Zanim jednak uczniowie zostali pasowani, obejrzeli prezentację, z której dowiedzieli się, jak należy dbać o książki, czego nie wolno robić, czytając książki. Obejrzeli baśń „Królowa Śniegu” i odgadywali bajkowe zagadki. Uroczystego pasowania dokonała p. Dyrektor specjalną księgą. Na pamiątkę uczniowie otrzymali książki z zakładkami i dyplomy, które będą im przypominały o tym uroczystym wydarzeniu. I wreszcie przyszedł czas na wypożyczenie książek. Na pewno w tym momencie radość nowych czytelników była największa 😊 Zapraszamy do fotorelacji 😊
Wiosenny Konkurs Recytatorski
Z inicjatywy bibliotekarza szkolnego oraz nauczycieli klas 1-3 uczniowie klas młodszych mieli okazję uczestniczyć w Szkolnym Konkursie Recytatorskim. Konkurs odbył się 4 marca 2024r. Celem konkursu było: rozwijanie u dzieci wrażliwości na piękno mowy ojczystej, popularyzacja literatury pięknej, odkrywanie i rozwijanie uzdolnień artystycznych, promowanie talentów recytatorskich, zachęcanie do występów przed publicznością i uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze.
W kategorii klasy pierwszej:
I miejsce zdobyła Laura Feber,
II miejsce Kinga Kandziora,
III miejsce Filip Molenda.
W kategorii klasy drugiej:
I miejsce zdobyła Amelia Biwo,
II miejsce Aleksandra Golec,
III miejsce Beniamin Świtała,
Wyróżnienia : Lena Van den Beuken, Bianka Kaszuba i Fabian Stanaszek.
W kategorii klasy trzeciej:
I miejsce zdobyła Milena Szczepanek,
II miejsce Kacper Kamieniorz,
III miejsce Szymon Biwo.
Wyróżnienia: Justyna Ziaja i Maja Ogłaza.
SPRAWOZDANIE z II modułu Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego "Czytam z klasą lekturki spod chmurki"
Spawozdanie z II modułu Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego " Czytam z klasą lekturki spod chmurki"- tegoroczna edycja nosi tytuł "Na tropach doborczynności".
Zakończyliśmy realizację II modułu "Bądź dobry dla zwierząt" w ramach której:
- przeczytaliśmy lekturę
- uzupełniliśmy lekturniki związane z przeczytaną książką
- zaprojektowaliśmy obrożę dla psa Lampo
- zaprezentowaliśmy na forum klasy przedmioty, które kojarzyły nam się z czytaną lekturą
- zaprojektowaliśmy lekturkową pizzę
- wykonaliśmy plakaty zachęcające do zbiórki karmy dla bezpańskich psów do schroniska
- zrealizowaliśmy zadanie dobroczynne w postaci klasowej zbiórki karmy dla zwierząt i dostarczyliśmy do schroniska w Miedarach ( za co dostaliśmy serdeczne podziękowanie na stronie schroniska Miedary)
Spotkanie z przedszkolakami
11 kwietnia 2024r, w ramach akcji czytania bajek, przedszkolaki wysłuchały fragmentu książki Wandy Chotomskiej „Dzieci Pana Astronoma”, czytanej przez panią bibliotekarz. Dzieci dowiedziały się, czym zajmuje się astronom i do jakich celów służy teleskop. Dzisiejsze czytanie było wstępem do zajęć w mobilnym planetarium.
III moduł projektu czytelniczego
Od początku kwietnia 2024r. uczniowie realizują trzeci moduł Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego CZYTAM Z KLASĄ -lekturki spod chmurki. Tym razem motywem przewodnim jest hasło „Jestem dobry dla roślin”.
Czytamy książkę ,,Drzewo do samego nieba " Marii Terlikowskiej i uzupełniamy związane z nią lekturniki. Wykorzystując piękną pogodę zorganizowaliśmy zajęcia z lekturą na podwórku w naszej wiacie edukacyjnej. Przy tej okazji poszerzyliśmy swoje informacje na temat drzew i ochrony środowiska. Tytułowe drzewo, które jest miejscem spotkań dzieci, staje się również symbolem przyjaźni i jedności przeciwko niszczeniu środowiska.