• Egzaminy ósmoklasisty

• Nagłówek

• Egzamin ósmoklasisty został przeprowadzony od 25 do 27 maja 2021 r. Do egzaminu ósmoklasisty przystąpiło 15 uczniów, z czego 14 uczniów pisało arkusz standardowy, 1 osoba pisała arkusz  egzaminacyjny dla uczniów z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera.

• WYNIKI

JĘZYK POLSKI

MATEMATYKA

JĘZYK ANGIELSKI

Średnie wyniki w kraju

Średnie wyniki w województwie śląskim

Średnie wyniki w powiecie tarnogórskim

Średnie wyniki szkół z  Gminy Tworóg

Średnie wyniki uczniów ze Szkoły Podstawowej

w Wojsce

• JĘZYK POLSKI

•                                               SZKOŁA                   GMINA              POWIAT          WOJEWÓDZTWO       KRAJ

• Nagłówek

• Język polski

• Średni wynik egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego to 64%

(powiat 61%, gmina 62%, województwo 61%, kraj 60%).

Arkusz standardowy zawierał 19 zadań, w tym 11 zadań zamkniętych (zadania wyboru wielokrotnego, zadania prawda-fałsz i zadania na dobieranie) i 8 zadań otwartych. Za poprawne rozwiązanie wszystkich zadań można było uzyskać maksymalnie 45 punktów. Arkusz składał się z dwóch części. Pierwsza część zawierała 18 zadań zorganizowanych wokół dwóch tekstów zamieszczonych w arkuszu: tekstu literackiego (fragmentu Pana Tadeusza Adama Mickiewicza) oraz nieliterackiego (fragmentu tekstu Przyjaciel mądrości Tadeusza Płużańskiego). Zadania w tej części arkusza wymagały od ucznia znajomości wybranych lektur obowiązkowych, udzielenia odpowiedzi na pytania dotyczące treści tekstów zawartych w arkuszu egzaminacyjnym, interpretacji tekstu kultury – kart z kalendarza inspirowanych lekturami szkolnymi – oraz napisania zaproszenia. W drugiej części arkusza uczeń wybierał jeden z dwóch tematów: wypowiedź o charakterze argumentacyjnym – rozprawkę – albo wypowiedź o charakterze twórczym – opowiadanie.

Uczniowie mieli największy problem z zadaniami nr:

• 1,  2, 13, porządkowaniem informacji w zależności od ich funkcji w przekazie oraz wyszukiwaniem w tekście potrzebnych informacji – uzyskali średnio po 43% .
          • 14 – tj. rozumieniem dosłownego i przenośnego znaczenia wyrazów w wypowiedzi,
          • 15 - wykorzystaniem w interpretacji utworów literackich odwołania do wartości uniwersalnych związanych z postawami społecznymi, narodowymi, religijnymi, etycznymi [...], a także z argumentowaniem – 39%

Uczniowie dobrze poradzili sobie z zadaniami sprawdzającymi umiejętność:

• charakteryzowania i oceniania bohaterów.
          • wyciągania wnioski z przesłanek zawartych w tekście,
          • rozpoznawania rodzajów literackie oraz określania cech charakterystycznych dla poszczególnych rodzajów i przypisywania czytanych utwór do odpowiedniego rodzaju.
          • ­interpretowania dzieł sztuki oraz znajdowania w tekstach współczesnej kultury popularnej nawiązań do tradycyjnych wątków literackich.
          • odróżnianiem zawartych w tekście informacji ważnych od informacji drugorzędnych
          • rozpoznawania w wypowiedziach podstawowych części mowy oraz umiejętnością  rozpoznawania podstawowych funkcji składniowych wyrazów użytych w wypowiedziach
          • Wnioski i rekomendacje:
          • Należy systematycznie na wszystkich lekcjach dbać o  poprawność tekstów pod względem zasady ortograficznym, interpunkcyjnym i językowym. Zwrócić szczególną uwagę na poprawny zapis argumentów w rozprawce, popracować z uczniami nad budową argumentów popartych konkretnymi przykładami. Przypomnieć uczniom o elementach twórczych w opowiadaniu i konieczności funkcjonalnego uwzględnienia co najmniej 6 z 10 elementów (opis, charakterystyka bohatera, czas akcji, miejsce akcji, zwrot akcji, puenta, punkt kulminacyjny, dialog, monolog, retrospekcja). Systematycznie ćwiczyć z uczniami poprawne redagowanie zaproszeń oraz ogłoszeń, zwracając uwagę na poprawną argumentację. Doskonalić sztukę czytania ze zrozumieniem różnych tekstów. Powtórzyć omówione lektury obowiązkowe pod względem zagadnień, motywów cech bohaterów.
        • Matematyka

• .

SZKOŁA               GMINA                  POWIAT          WOJEWÓDZTWO        KRAJ

• JĘZYK ANGIELSKI