• CYKL ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH - NA SPOTKANIE Z WARTOŚCIĄ

      •  

        "Każdy potrafi się poddać, to najprostsza rzecz na świecie.

        Ale wytrwać,  kiedy wszyscy się spodziewają, że ulegmiesz, to prawdziwa siła". 

        Chris Bradford 

         

        W terminie od listopada 2019 r. do czerwca br. trwał w naszej szkole cykl spotkań edukacyjnych “Na spotkanie z wartością”. Zajęcia stanowiły realizację kierunku polityki oświatowej państwa: “Wychowanie do wartości przez kształtowanie postaw obywatelskich i patriotycznych”. Spotkania odbywały się w ramach zajęć świetlicowych, a także w formie zdalnej, z powodu pandemii koronawirusa. Zajęcia wprowadzały dzieci w świat wartości moralnych. Jest to niezwykle ważne, gdyż stają się one drogowskazami w codziennym życiu. Dziecko, które wie, co jest dobre, a co złe, dokonuje lepszych wyborów. Wiedza ta, wzmocniona poczuciem własnej wartości, zmniejsza podatność na manipulacje. Szacunek, uczciwość, odpowiedzialność, lojalność i optymizm okazywane w kontaktach z innymi ludźmi, są ważnym kapitałem życiowym. Chcemy uczyć dzieci jak być przyzwoitym człowiekiem, jak budować dobre relacje z rówieśnikami, jak dokonywać właściwych wyborów i być społecznie odpowiedzialnym.

        DOKUMENTACJA:

        CYKL_SPOTKAN_EDUKACYJNYCH_opis_(1).pdf

        Sprawozdanie__wartosci_okres_I.pdf

        Sprawozdanie_wartosci_okres_II.pdf

         

        Opracowała: mgr Dominika Kwarcińska

         

      • SZCZĘŚCIE I OPTYMIZM

      • W połowie czerwca uczniowie klas młodszych, mieli okazję zapoznać się z ostatnimi, w tym roku szkolnym, wartościami - szczęściem i optymizmem. O ich znaczeniu oraz wadze w naszym życiu, a także naszym wpływie na nie, mogli przeczytać w krótkiej prezentacji (KLIK).

        Na kolejnych slajdach uczniowie:
        - zgłębiali wiedzę na temat tego, czym jest szczęście (to coś, co zależy od nas samych(!), to nasza postawa wobec życia, wynikająca z umiejętności dostrzegania dobrych cech ludzi i sytuacji oraz skupiania się na nich)
        - mogli zapoznać się z treścią wiersza pt. “Szczęście” Piotra Łosowskiego
        - zastanawiali się, czy sami są szczęśliwi, co sprawia, że tak się czują  
        - byli zapewnieni, że trudne sytuacje spotykają wszystkich ludzi, i że najczęściej są one chwilowe. Dowiadywali się też, co mogą zrobić w trudnych dla nich momentach
        - byli zachęcani do koncentrowania się na tym, co posiadają i doceniania tego
        - dowiadywali się, że szczęście jest podobne do pięknego ogrodu - wymaga stałej pielęgnacji
        - poznawali różnice między optymistami i pesymistami, a także mogli obejrzeć krótki film obrazujący to zagadnienie
        - byli poproszeni o przypomnienie sobie ich sukcesu, z którego byli dumni oraz emocji temu towarzyszących. Wszystko po to, by w chwili zwątpienia w powodzenie jakichś działań, mogli przywołać wspomnienie minionego sukcesu
        - na zakończenie, byli zachęceni do podzielenia się swoimi sukcesami i związanymi z nimi odczuciami, za pośrednictwem świetlicowej poczty elektronicznej.

      • UCZCIWOŚĆ, ODPOWIEDZIALNOŚĆ, PIĘKNO

      • Pod koniec maja uczniowie klas I-III mieli możliwość zgłębienia wiedzy o kolejnych wartościach, którymi były: uczciwość, odpowiedzialność i piękno. Przykład każdej z nich, dzieci mogły odnaleźć w nagranym opowiadaniu Agnieszki Frączek pt. "Uczciwość, czyli łaciata radość". Załączone zostało także nagranie zawierające objaśnienia poszczególnych wartości (KLIK). Pierwsze nagranie było wstępem, wyjaśnieniem koncepcji “słuchowisk” oraz przypomnieniem poruszanych, we wcześniejszych miesiącach, tematów wartości - solidarności, pokojowości, odwagi, miłości i przyjaźni.
        Kolejne nagranie miało formę “audiobooka” - odczytane zostało opowiadanie autorstwa Agnieszki Frączek pt. “Uczciwość, czyli łaciata radość”, pochodzące z książki pt. “12 ważnych opowieści. Polscy autorzy o wartościach”.
        Ostatnie nagranie zawierało opis i  wyjaśnienie wartości, występujących w opowiadaniu.


        Były nimi:
        Uczciwość - (niełatwa decyzja o rozmowie telefonicznej mamy Asi z właścicielką psa - przyznanie, że to ich rodzina zajęła się Korą), która oznacza mówienie
        i szanowanie prawdy (nawet jeśli jest ona dla nas niewygodna i może nas narazić na przykrości, kiedy np. przyznajemy się, że coś przeskorbaliśmy, albo np. zepsuliśmy coś przez przypadek). To także  niezabieranie czyjejś własności bez wiedzy i zgody właściciela (ważne, by zawsze pytać o pozwolenie), to również staranne wykonywanie swoich prac i obowiązków (bez oszustw i “zamiatania śmieci pod dywan”).

        Odpowiedzialność - (Asia zapewniała rodziców, że jest odpowiedzialna i gotowa na przyjęcie psa, to znaczy, że  zobowiązała się, że będzie go karmić, wyprowadzać, sprzątać po nim, gdy np. zrobi siku na podłogę), która wiąże się z uczciwością i oznacza rzetelne wypełnianie swoich obowiązków  (np. podlewanie kwiatów, udział w lekcjach, opiekę nad zwierzętami, wrzucanie brudnych ubrań do kosza na pranie), dbanie o  dobro i zapobieganie złu (np. szanowanie sprzętów na placu zabaw, segregowanie śmieci, ochrona młodszych i słabszych ludzi, zwierząt, roślin), a także gotowość do ponoszenia konsekwencji własnych wyborów i zachowań (umiejętność przyznania się, że zrobiło się coś nie tak i próba naprawienia tego).

        Piękno - (Asia dostrzegła w zmokłym psie coś pięknego, co zmotywowało ją do zainteresowania się jego losem i pomocy mu) - w którym nie chodzi o to, czy podoba nam się wszystkim to samo, ale czy wywołuje w nas takie same uczucia, na przykład zachwyt, olśnienie, wzruszenie, potrzebę bycia dobrym.  Wyróżnić możemy: piękno naturalne (piękno krajobrazu, przyrody, roślin, zwierząt, ludzkiej twarzy i ciała, rozgwieżdżonego nieba, śpiewu ptaków, woni kwiatów) oraz piękno stworzone przez człowieka (sztukę wysoką, czyli malarstwo, rzeźbę, muzykę, literaturę, film, a także sztukę użytkową - dekoracje, biżuterię, architekturę).

        Na zakończenie, zachęcono uczniów, aby wybrali  i zrealizowali 2 spośród  podanych zadań, a efekty ich pracy przesłali w formie zdjęć na adres świetlicowy wojska.swietlica@gmail.com do 5.06.2020:
        Zastanówcie się, co oznacza przysłowie - “Kłamstwo ma krótkie nogi” i spróbujcie przedstawić je w formie prostego rysunku.

        • Narysujcie lub stwórzcie w dowolny sposób symbol uczciwości.
        • Narysujcie, bądź sfotografujcie, w jaki sposób wypełniacie swoje obowiązki.
        • Zróbcie zdjęcie tego, co Waszym zdaniem jest piękne.
        •  
      • MIŁOŚĆ I PRZYJAŹŃ

      • W połowie lutego, przy okazji Walentynek, uczniowie rozmawiali na temat miłości, sposobów jej okazywania, a także z uwagą wysłuchali opowiadania pt. “Miłość” Astrid Desbordes.  Pod koniec lutego, wartością przewodnią była przyjaźń. Dzieci wysłuchały treści książki "Cynamon i Trusia. Wierszyki o złości i radości". Na tej podstawie przeszły do rozmów o przyjaźni i towarzyszących jej uczuciach. Następnie, podzieleni na zespoły, uczestnicy tworzyli "Przepis na przyjaciela".

         

      • ODWAGA

      • 10 stycznia dzieci dyskutowały na temat “odwagi”. Koncepcji było sporo. Bywało, że odwaga utożsamiana była z brawurą. Prowadząca zawężyła zagadnienie do odważnych zachowań na terenie szkoły. Często pojawiały się propozycje związane z reakcją na słabą ocenę, a więc odwagą przyznania się do błędu. Uczniowie wspominali także o stawaniu w obronie słabszych, przeciwstawianiu się złu. W trakcie wymiany zdań, nauczyciel często odwoływał się do wzajemnego szacunku, czyli uważnego słuchania wypowiedzi innych osób. Następnie, uczestnicy otrzymali kartki i kredki, a ich zadaniem było stworzenie portretu osoby, która, w ich opinii, jest odważna. W trakcie pracy, zapytani uczniowie na ogół dojrzale argumentowali swoje wybory. Na rysunkach pojawili się m.in. rodzice, strażak, gwiazda muzyki pop.

         

      • POKOJOWOŚĆ

      • W czwartek 9.01.2020 r. podopieczni świetlicy zastanawiali się nad pojęciem “pokoju” i “pokojowego nastawienia”.

        W formie burzy mózgów przedstawili swoje pomysły oraz podali przykłady konkretnych, pokojowych zachowań. Kolejno, wysłuchali wiersza M. Strzałkowskiej pt.. “Coś strasznego”  i odpowiedzieli na pytania dotyczące tekstu. Nadszedł czas na zabawę. Uczniowie zostali zachęceni do wrzucenia niewielkiego kamyka do buta. Miał on symbolizować krzywdę, której kiedyś doświadczyli - niesprawiedliwe potraktowanie, oskarżenie, kradzież oraz trudność wybaczenia sprawcy, rozpamiętywanie krzywdy. Uczestnicy bardzo chętnie podjęli próbę spaceru z uwierającym elementem. Równie chętnie dzielili się później swoimi przeżyciami. Z ulgą pozbyli się jednak kamyków i dowiedzieli, że wybaczenie winowajcy, rozmowa o swoich uczuciach bywa dla nas wybawieniem i pozwala odzyskać radość i pokój.

         

      • SOLIDARNOŚĆ -LISTOPAD 2019

      • Zajęcia rozpoczęły się w listopadzie. Wartością wówczas omawianą była “solidarność”. Wszelkie działania wiązały się bezpośrednio z obchodami dnia Świętego Marcina. Dzieci poznały historię rzymskiego legionisty i rozmawiały na temat uczynków miłosierdzia względem duszy i ciała. Kierownik świetlicy - p. Grażyna Skowron koordynowała konkurs plastyczny - ”Jak chcę pomagać innym - moje uczynki miłosierdzia”, pod patronatem Wójta Gminy Tworóg. Uczniowie bardzo licznie zaangażowali się w przygotowanie ciekawych i pomysłowych prac plastycznych. Zdobiły one hol szkolny w drugiej połowie listopada i cieszyły się niemałym zainteresowaniem.

         

        OBCHODY  DNIA  ŚWIĘTEGO  MARCINA  W  WOJSCE  2019

         

        Wzorem lat ubiegłych, również w roku bieżącym, odbyły się w Wojsce uroczystości z okazji Dnia Świętego Marcina, zorganizowane i przygotowane już tradycyjnie przez Gminę Tworóg, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wojsce, GOK w Tworogu oraz Radę Sołecką w Wojsce.

        Rozpoczęcie obchodów miało miejsce w niedzielę, 10 listopada 2019 o godzinie 1500 w kościele parafialnym. Dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego  wystąpiły w inscenizacji, mającej na celu przybliżenie wszystkim zebranym uczynków miłosierdzia, jakie powinniśmy nieustannie praktykować wobec bliźnich. Następnie, przed kościołem została odegrana scena przejazdu Św. Marcina na koniu, napotkania żebraka i oddania mu przez Świętego połowy swego płaszcza. Potem wszyscy licznie zgromadzeni przeszli do sali „Pod Różą” w Wojsce, gdzie każde wchodzące dziecko otrzymało słodki poczęstunek w postaci pysznego rogala i soczku, a wszyscy przybyli mogli podziwiać wystawę prac plastycznych dzieci.

        Kolejnym punktem uroczystości był spektakl pt. „Babroszki lecą w kosmos” – interaktywne przedstawienie w wykonaniu Teatru Trip ze Świętochłowic, podczas którego przedszkolaki i uczniowie świetnie się bawili, śpiewając i tańcząc razem z aktorami, zaś na zakończenie otrzymali balonowe zwierzątka.

        Kulminacyjną częścią spotkania było rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pod patronatem Wójta Gminy Tworóg  pod tytułem „Jak chcę pomagać innym - moje uczynki miłosierdzia wobec duszy i ciała”. Konkurs miał na celu poznanie przez dzieci uczynków miłosierdzia wobec duszy i ciała, wzmacnianie więzi rodzinnych poprzez wspólnie spędzony przez dzieci i rodziców czas przy wykonywaniu prac, uwrażliwienie dzieci i młodzieży na potrzeby bliźniego, jak również rozwijanie aktywności twórczej młodego pokolenia.

        Prace można było wykonywać przy pomocy dorosłych, w formie przestrzennej lub rysunkowej, dowolną techniką i w dowolnym formacie. Uczestnicy konkursu nie zawiedli także i tym razem – wpłynęło prawie 50 prac, a pomysłowość i inwencja twórcza autorów przerosły oczekiwania organizatorów.

        Niezależne jury dokonało oceny prac w 3 kategoriach wiekowych : przedszkolaki, uczniowie klas I-III oraz uczniowie klas IV-VIII. Wszystkie, bez wyjątku dzieła zasługiwały na uwagę, niejednokrotnie budząc zachwyt, podziw oraz wzruszenie członków komisji.

        Ostatecznie, po wnikliwej analizie i burzliwych obradach, postanowiono przyznać następujące nagrody :

        W kategorii przedszkolaków :

        JAWOREK OLIWIA                      I MIEJSCE

        JONECKO ZOSIA I WIKTOR       I MIEJSCE

        KANDZIORA KINGA                    II MIEJSCE

        MOLENDA FILIP                          II MIEJSCE

        GŁADYSZ NATALIA                     III MIEJSCE

        VAN DEN BEUKEN LENA           III MIEJSCE

        FEBER LAURA                            III MIEJSCE

        W kategorii klas I-III :

        POGRZEBA WOJCIECH             I MIEJSCE

        GRZYBEK MAJA                          I MIEJSCE

        ŚWIĘTEK KAROLINA                  II MIEJSCE

        JAWOREK JULIA                          II MIEJSCE

        WOJDA WIKTOR                          III MIEJSCE

        JONECKO PAULINA                     III MIEJSCE

        W kategorii klas IV-VIII :

        BUSEK HANNA                            I MIEJSCE

        WINKLER KINGA                         I MIEJSCE

        JELEŚNIAŃSKI MICHAŁ             II MIEJSCE

        SZKOLIK AGNIESZKA                 II MIEJSCE

        ŚWIĘTEK WIKTOR                       III MIEJSCE

        SZCZUREK MELANIA                   III MIEJSCE

        Ponadto, chcąc docenić olbrzymi wysiłek i nakład pracy każdego z uczestników konkursu, jury postanowiło nagrodzić wyróżnieniami wszystkie pozostałe prace.

        Na zakończenie uroczystości, wszystkie dzieci otrzymały z rąk zastępcy Wójta Gminy Tworóg gratulacje i wspaniałe, piękne nagrody ( rodzinne gry planszowe, gry edukacyjne, zabawki oraz przybory szkolne) ufundowane przez Urząd Gminy  w Tworogu. Wójt podziękował organizatorom i sponsorom obchodów Dnia Świętego Marcina za przygotowanie imprezy oraz kontynuowanie pięknej tradycji, zaś wszystkim przybyłym za liczny udział.

        Do zobaczenia za rok !

      • Nagłówek

      •    

      • Nagłówek

      • Nagłówek

      • Nagłówek